Strój jeździecki – nakrycie głowy

 

NAKRYCIE GŁOWY
Kaski, kaskotoczki, toczki

toczki_wys400
Konstrukcja człowieka jest dość prosta i oczywista. Dwie nogi, tułów, dwie ręce no i głowa. Ważność „głowy” jest niepodważalna. Zawiera ważne elementy, takie jak oczy, uszy, nos oraz mózg – czyli twór, sterujący całym organizmem. Zanim wsiądziemy na konia, zastanówmy się, jak zabezpieczyć głowę przed ewentualnym upadkiem. Rynek jeździecki oferuje całą gamę kasków, toczków, oraz kaskotoczków, które z pewnością ochronią najważniejszy element naszego ciała.

toczekTOCZEK
Najpopularniejsze nakrycie głowy i najbardziej kojarzone z jeździectwem. Toczki mają lekką konstrukcję, wyglądają dość elegancko, zwykle pokryte materiałem zamszowym. Kolorystyka: czarne, granatowe, bordowe.
Budowa ich jest dość delikatna, mało amortyzująca w chwili upadku. Rozróżnia się toczki o zapięciu dwu i trzypunktowym (w zależności od ilości punktów mocowania taśm utrzymujących toczek we właściwym miejscu.

KASK JEŹDZIECKIkask_x6082
Zwykle o masywnej budowie – posiadają grubą warstwę pochłaniającą wstrząs, co daje większe bezpieczeństwo. Kaski w odróżnieniu od toczków – nie mają dwupunktowego mocowania pasków. Zwykle są to trzypunktowe mocowania, czasem nawet czteropunktowe. Dodatkowo posiadają osłonę na część potyliczną.Największy ich plus to bardzo dobra wentylacja głowy, co w przypadku toczków jest sprawą rzadko spotykaną.
Minus jest jeden – są droższe od toczków.
Pokryte różnymi tworzywami, do wyboru
w szerokiej palecie kolorów.

kaskotoczekKASKOTOCZEK
Ciekawe połączenie stanowią tzw kaskotoczki. Łącza w sobie cechy zarówno toczka, jak i kasku. Wyglądem – często przypominają masywny toczek. Grubo „wyścielane” warstwą ochronną, niestety słabo wentylowane. Mocowania pasków trzypunktowe. Najczęściej pokryte zamszem, choć zdarzają się też pokrycia z materiałów syntetycznych.

 

O CZYM NALEŻY PAMIĘTAĆ

1. Dobierając toczek / kask – dobierzmy go według rozmiaru. Rozmiar np 55 to inaczej obwód głowy mierzony nad łukami brwiowymi, i nad uszami równy 55 cm. Dobierając kask / toczek – należy wyregulować pasy utrzymujące go na głowie. Dobry kask / toczek – nie uwiera, nie zsuwa się, paski przylegają, nie uciskają.

2. Wybierając się do ośrodka jeździeckiego nie musimy od razu inwestować w kask czy toczek. Każda szanująca się stajnia, ma dla klientów szeroki wybór własnych toczków czy kasków.

3. Jeśli nie mamy własnego nakrycia głowy i korzystamy z toczków / kasków stajennych – dobrze jest pod toczek / kask założyć chustkę na głowę – będzie to higieniczne nie tylko dla nas, ale i dla pozostałych użytkowników.

4. Nakrycie głowy jest obowiązkowe na każdych zajęciach jazdy konnej, chyba, ze instruktor zarządzi inaczej – brak odpowiedniego nakrycia głowy wyklucza otrzymanie ubezpieczenia dla osoby poszkodowanej, zwłaszcza gdy jest niepełnoletnia, lub gdy nie posiada odpowiednich uprawnień.